YENİ ASYA'ya DESTEK yağıyor

Yeni Asya Gazetesi hakkında verilen mahkûmiyet kararı bütün Türkiye'de şok tesiri meydana getirirken, büyük tepki ve infialle karşılandı. 

Telefonlar susmadı

Karar duyulduktan sonra gazetenin telefonları kilitlendi. Türkiye'nin dört bir köşesinden arayan okuyucular, karara tepkilerini ve Yeni Asya'ya desteklerini bildirdiler. Kararın, gazetenin devam etmekte olan Risale-i Nur kampanyasına yönelik çalışmaları daha da hızlandıracak bir ``kamçı" fonksiyonu göreceğini ifade eden okuyucular, her hal ve şart altında Yeni Asya'nın yanında olduklarını vurguladılar. Çok sayıda okuyucumuz, mevcut aboneliğine en az bir yenisini ilâve edeceğini bildirdi. DGM kararı medyada da yankı bulurken, gazete ve TV'lerin yanı sıra, haber yayını yapan internet sitelerinde de geniş ölçüde duyuruldu. 

Karar temyiz yolunda

Yeni Asya gazetesisinin avukatı Ömer Faruk Uysal, İstanbul 1 No'lu DGM tarafından gazetemiz, yazar ve yazıişleri müdürümüz hakkında verilen kararın kesinleşmiş bir karar olmadığını, kararı Yargıtay'da temyiz edeceklerini açıkladı. Uysal, ``Önce 7 günlük süre içinde temyiz için sure tutum müracaatı yapılacaktır. Sonra da mahkemenin henüz hazırlamadığı gerekçeli kararı (mahkeme ilamı) yazıldıktan sonra tarafımıza tebliğe çıkarılacaktır. Bunun üzerine biz temyiz sebeplerimizi gerekçeli olarak açıklayan dilekçemizi verip temyiz incelemesine mürafaalı (duruşmalı) olarak yapılmasını talep edeceğiz" dedi.

 Basın Konseyi Başkanı ve gazeteci-yazar

Oktay Ekşi: Yeni Asya Gazetesinin İstanbul 1 nolu DGM tarafından kapatılma kararının alınması ve yazarlarından H. İbrahim Akgünler'in 7 Ekim 1999 tarihinde yazdığı yazı sebebiyle 1 yıl 8 ay hapse mahkumiyeti yönünde bir karar alınmıştır. Karar, Basın Konseyi'nin yıllardan beri savunduğu temel ilke ve görüşlere taban tabana zıt bir uygulamadır. Basın Konseyi olarak bir düşüncenin ifade özgürlüğü kapsamına giren eylemler nedeniyleki buna basın yoluyla işlenmiş suçlarda dahildirhiç kimseye hapis cezası verilmemesi gerektiğini savunuyorum. Böyle eylemlere çağımız demokrasilerine ve hukuk devleti ilkelerine uygun yaptırımlarla karşılık verilebilir. 

 

Önceki Sayfa
http://mercek.tripod.com