RTÜK Yasası... Tekelleşme... Ve tetikçilik!
Hasan KARAKAYA-AKİT

Financial Times gazetesinde yayınlanan bir yazının tercümesi, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından "koalisyon ortağı liderler"in, yani sayın Bülent Ecevit'in, sayın Devlet Bahçeli'nin ve sayın Mesut Yılmaz'ın önlerine konuldu.

Ne var ki;

Günlük tirajı 655 bin olan İngiliz gazetesi Financial Times gazetesinde dile getirilen "uyarı"lara hükümet üyeleri hiç itimar etmedi ve aynı gün RTÜK Yasası'nı Meclis'ten geçirdiler.

Oysa, Financial Times diyordu ki;

"Yeni basın yasası, Aydın Doğan'ın imparatorluğunu güçlendirecek!"

Zaten, yazının başlığı da şöyleydi:

"Bir medya patronu, imparatorluğu için saldırıda!"

Peki; Aydın Doğan, niçin istiyordu bu yasanın çıkmasını?..

Financial Times'a konuşan Doğan diyor ki:

"Diğer sektörlerde yatırımlarımız varsa, bu bir çıkar çelişkisi doğurmaz... Ancak yazı özgürlüğü ve ekonomik özgürlük getirir!"

Peki, nerede kullanılmış bu özgürlük?

Aydın Doğan'ın cevabı şu:

"1997 yılında ordunun baskısı sonucu istifaya zorlanan İslâmcı koalisyon hükümetine karşı benim medya organlarımın savaş vermesini sağlayan unsur, işte bu özgürlüktür!"

Yani;

"Devletten aldığı ihaleler"in, yani "gazetecilik dışı sektörler"den sağlanan paranın verdiği güçle, "dönemin hükümetine karşı savaş" vermiş sayın Doğan!..

Bu, bir "ikrar"dır, bu bir "itiraf"tır!

Sayın Aydın Doğan; öyle anlaşılıyor ki, ulaştığı ekonomik gücü, "postmodern bir darbe" olan "28 Şubat süreci"nde, "dönemin hükümeti aleyhine" kullanmıştır!

Bir anlamda; bu darbeye "yardım ve yataklık" yapmıştır!

Bu itirafı; hafızamızın bir kenarına not edip, gelelim madalyonun öteki yüzüne:

Bu ülkede, hiç kimsenin başına silah dayanılıp da, "illâ gazete çıkaracaksın!" denilmiyor!

İnsanlar; "ilgi" veya "menfaat" alanlarına göre; ister "gazete" çıkarırlar, ister "ticari hayat"ta yer alırlar!

Hem ticaret yapmak, hem de gazete çıkarmak, ortaya "nüfuz ticareti" gerçeğini çıkarır ki; TBMM'de kabul edilen RTÜK Yasası ile Aydın Doğan'a, bu "nüfuz ticareti"nin önü, sonuna kadar açılmıştır!..

Öyle ya;

Sayın Aydın Doğan, "devlet ihaleleri"nden aldığı parayı medya organlarına aktaracak, elinde bulundurduğu "medya gücü"yle de yeni ihaleleri kazanmanın yollarını arayacaktır!

Bu durumda; Doğan gazetelerinin üstleneceği fonksiyon "gazetecilik" değil, "tetikçilik" olacaktır!..

Aydın Doğan'a "ihale" vermeyen kamu kuruluşunun veya "siyasi"nin vay geldi başına!.. Verenler ise, elbette "baştacı" yapılacaktır!..

Peki, böyle bir "al gülüm-ver gülüm" ilişkisinde, "halkın haber alma özgürlüğü" veya "gerçeği öğrenme hakkı" ne olacaktır...

Neyin "yalan", neyin "doğru" olduğunu nasıl öğrenecektir insanlar?..

Bunun "en son örneği"ni Vural Savaş olayında yaşadık... Doğan’ın gazetelerinde; hazırladığı "iddianame"lerin çarşaf çarşaf yayınlandığı, basın toplantılarının "canlı yayın"da aktarıldığı ve RP hakkında açtığı kapatma davasından dolayı adeta "baştacı" yapıldığı Vural Savaş'ın, sayın Gönül Kılıç'la ilgili "itham"larının "yalan" olduğu, "Gönül Hanım'ın başını halının altına soktuğu" şeklindeki sözlerinin asla gerçeği yansıtmadığı, bizzat Vural Savaş'ın "kendi eşi" tarafından açıklandı!..

Ne var ki;

Gözünü kırpmadan "yalan" söyleyebilen böyle bir Vural Savaş, "28 Şubat postmodern darbesi"nin önde gelen aktörlerinden biriydi ve Aydın Doğan'a ait medya organlarında sırf bu yüzden gözlere çıkarılmıştı...

Aydın Doğan; bu olaya "yazı özgürlüğü" veya "ekonomik özgürlük" olarak bakabilir. Oysa gerçek öyle değil... Tam aksine; bu anlayış, ekmek kesmekte kullanılan bıçağın "kalbe saplanması" özgürlüğünün kullanılmasından başka bir şey değildir!

Ne acı ki; Aydın Doğan, bu özgürlüğünü, yeni RTÜK Yasası'ndan sonra çok daha rahat olarak kullanabilecektir!

Korkarız ki; bıçağı ilk saplayacağı kişiler de, kendisinin "nüfuz alanı"nı genişleten bugünkü koalisyon ortakları olacaktır!

Bu yasanın, sayın Sezer tarafından "veto" edileceğini umuyor, bu vesileyle "tekelleşme"nin ve "tektipleşme"nin tehlikelerinin bir kere daha gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Selâm ve saygılarımızla...


Önceki Sayfa

http://mercek.tripod.com