Erdoğan'ın işi giderek zorlaşıyor
Can Ataklı

Yine kasetler ortaya çıkmaya başladı. Tıpkı 28 Şubat'taki gibi bazı kanallar eski bant kayıtlarını kamuoyunun önüne getiriyor.

Tabii bunlara "niçin yapıyorsunuz?" deme hakkı kimsede yok. Bu konuşmalar gizli yapılmış konuşmalar değil. Hepsi kamuoyu önünde ve legal toplantılarda yapılmış.

Şu anda hedefte olan isim Recep Tayyip Erdoğan. Ak Parti'nin "taze" genel başkanının eskiden yaptığı konuşmalar tv ekranlarında boy gösteriyor.

Ancak bunlar ne kadar yıpratma amacını taşırsa taşısın, Erdoğan'ın bu konuşmaları hakkında çıkıp açıklama yapması gerekiyor. Erdoğan belki düne kadar sadece "düşüncesinden ötürü yasaklanan bir siyasetçi" konumundaydı. Ancak bugün durum farklı. Erdoğan Türkiye'yi yönetmeye talip bir isim.

Üstelik Erdoğan, arkasına aldığı rüzgarın ve Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun yarattığı atmosfer içinde iktidara yakın duran bir siyasetçi. Bu durumda gelmişiyle geçmişiyle didik didik edilmesi kaçınılmazdır.

Erdoğan bundan kaçmaya kalkarsa, ki şu ana kadar bunu yaptı, yıpranma ivmesi hız kazanacaktır.

Kanal D'de yayınlanan konuşma bandı, öyle sanıyorum ki Türkiye'nin önemli bir kesiminin tüylerini diken diken etmiştir. "Hem müslüman hem laik olunmaz" ya da "Millet isterse laiklik elbette elden gidecektir" sözlerinin savunulacak tarafı yoktur.

Bu durumda Erdoğan ya "Bunları söyledim ama şimdi böyle düşünmüyorum" ya da "Bu görüşlerimi aynen koruyorum" demek zorunda. Vereceği her iki cevabın da aleyhine olduğunu söylemeye gerek yok.

Çünkü eğer fikirlerini inkar ederse "dayandığı tabanı" etmezse "merkez sağa gelebilecek" kesimleri kaybedecektir.

Recep Tayyip Erdoğan bazı kesimlerin de itelemesiyle "umut" gibi ortaya çıkmıştı. Öyle görülüyor ki, bugüne kadar yapılan eleştirileri "kabadayı" üslubuyla kabul etmeyen ve konuşmamayı bir maharet sanan Erdoğan için düşüş başlamıştır.

Önceki Sayfa

http://mercek.tripod.com