Hükümet, esnaf ve basın

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Mahmutpaşa ve Sultanhamam esnafı yürüdü. Bursa esnafı miting yaptı. Önceki gün Ankara'da Siteler esnafı tepkisini yürüyerek dile getirdi. Aynı gün İstanbul Tahtakale ve Alibeyköy ile Erzurum ve Mersin'de esnaf kepenk kapatarak hükümeti protesto etti. Dün de Konya'da ve İstanbul'un Okmeydanı ve Kartal semtlerinde esnaf yürüyüşleri oldu. Eylemler her geçen gün daha büyük katılımlarla yaygınlaşıyor. Siftah yapamaz hale gelen esnaf, çaresizliğini bu eylemlerle duyururken, krizden sorumlu tuttuğu hükümete istifa çağrısında bulunuyor. 

Basın ne diyor:

Zülfü Livaneli, Sabah

Bu iktidar beni sapıttırdı. Manyak etti. Hepinizi etti. Gitmezlerse daha da edecekler. Hep birlikte delireceğiz. Giderlerse hükümet bunalımı olurmuş. Olsun. Hiçbir bunalım bundan daha ağır olmaz. Varlar da ne oluyor? Emin olun ki, yönetilmemek bile bu yönetimden iyidir. Gidin. Yeter. Bıktım. Bıktık. Gidin yahu. Bırakın ne halimiz varsa kendimiz görelim. Yeteeeeeeer!  

Fatih Altaylı, Hürriyet 

Türkiye'yi ehil olmayan, hasta birileri yönetiyor. Herkes hasta olabilir. Ama böyle bir durumda Türkiye'yi yönetmeye kalkışmak, topluma yarar değil, zarar verir. İnsanoğlu belli bir yere gelince hırslarından, ihtiraslarından arınmayı bilmeli. Hele sağlığı söz konusu olduğunda, eğer bilinci halen yerindeyse, köşesine çekilmeyi de bilmeli. .

Emin Çölaşan, Hürriyet 

Artık değişim engellenemez

 Türkiye'de son yıllarda yaşanan ekonomik ve sosyal krizlerin artık bir değişimi kaçınılmaz hale getirdiğini dile getiren işadamı İshak Alaton, ``Müthiş bir  dönemecin köşesindeyiz. 1989'un Rusya'sıyla, 1990'ın Polonya'sına çok benziyoruz. Bir zihinsel devrimin eşiğindeyiz. Türkiye, değişmeden daha fazla aynı yolda yürüyemeyeceğinin farkına vardı. Ve köklü bir değişimi bekliyor. Bütün problem bugün yönetimi elinde tutan veya yönetim kudreti elinde olan insanların, değişime daha ne kadar direnebilecekleri" dedi

Önceki Sayfa

http://mercek.tripod.com